Slavnostní otevření SeneCura SeniorCentra Telč
Slavností otevření SeneCura SeniorCentra Telč
V Telči na Vysočině bylo dnes 9. 12. 2019 slavnostně otevřeno již 15. SeniorCentrum ze sítě domovů společnosti SeneCura, největšího soukromého poskytovatele pobytových sociálních služeb v České republice. Moderní domov nabízí celkem 130 lůžek pro seniory se sníženou soběstačností včetně těch s Alzheimerovou chorobou či jinou formou demence. Jedná se o první zařízení, které vzniklo díky úspěšné spolupráci soukromého a státního sektoru na Vysočině při budování tolik chybějících kapacit v pobytových sociálních službách.
„Prostory starého telčského domova byly již nevyhovující, kromě toho zde nebyla služba domova se zvláštním režimem, tedy pro seniory postižené demencí. Vysočina patří celkově ke krajům s nejnižší hustotou sociálních pobytových lůžek, proto jsme velice rádi, že se projekt podařilo dotáhnout do konce a navýšit tak kapacitu lůžek v novém domově. Navíc si mohou naši senioři užívat vysoký komfort bydlení včetně moderního vybavení,“ uvedl starosta Telče Mgr. Roman Fabeš. Pozitivní je podle něj rovněž fakt, že zde postupně najde zaměstnání zhruba 70 lidí. Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnili také hejtman Kraje Vysočina MUDr. Jiří Běhounek, generální ředitel SeneCura Anton Kellner, regionální ředitelka SeneCura Věra Husáková a ředitelka nového SeniorCentra Marika Krejčí. Možnost prohlédnout si nový domov v Telči dnes využily stovky místních občanů, zástupců poskytovatelů sociálních služeb a veřejných institucí.
Nové moderní SeniorCentrum na okraji Telče je umístěno v historické zahradě bývalého školního areálu. V rámci výstavby došlo také k rekonstrukci prvorepublikové školy a jejímu zakomponování do nové přístavby. Klienti domova mají k dispozici jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Mohou využít rozlehlou zahradu včetně terapeutických prvků v tzv. memory garden, aktivizační místnost vybavenou keramickou pecí, kapli, fitness centrum, rehabilitace, masáže nebo kadeřnictví. „Klienty ze starého zařízení jsme v jejich novém domově přivítali již 1. listopadu a jsme rádi, že se slavnostního otevření můžeme zúčastnit všichni společně. Moc jsme se sem těšili a ohlasy klientů i rodin jsou velmi pozitivní,“ uvedla ředitelka SeniorCentra Telč Marika Krejčí.
Spokojenost klientů potvrzuje i fakt, že si sami společně se zaměstnanci vybrali jména svých domácností: Luční, Polní, Květinová, Zahradní a Hradební. SeniorCentrum Telč totiž využívá v Čechách ojedinělý koncept tzv. „domácností“, kdy se snaží vytvořit klientům skutečný pocit domova. „Senioři bydlí v domácnostech, kde sdílejí společný obývací pokoj s kuchyňkou a jídelnou, na který navazují ložnice/pokoje klientů. Vzniká zde přátelská komunita lidí, kteří se navzájem znají,“ vysvětlila Marika Krejčí. „Naše motto Život pokračuje s námi naplňujeme tak, že stavíme člověka s jeho individualitou, přáními a potřebami do středu našeho zájmu. Maximálně se snažíme, aby klienti i přes všechna fyzická či psychická omezení prožívali svobodný život dle svých zvyklostí,“ doplnila Marika Krejčí.
V případě nového SeniorCentra v Telči jde o první velký projekt spolupráce státního a soukromého sektoru v oblasti sociálních služeb na Vysočině. Takový model vyhovuje podle regionální ředitelky SeneCura Věry Husákové oběma stranám: „Privátní sektor nabízí formu spolupráce s kraji a obcemi jako investor, který má ve výstavbě a provozu domovů mnohaleté a mezinárodní zkušenosti. V tomto ohledu na sebe bere závazek investice do výstavby domova, což umožňuje městským samosprávám použít ušetřené finanční prostředky na podporu provozu daného domova.“ Funkčnost spolupráce potvrdil také hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek: „Je to jedna z cest, jak zajistit prostředky na investice rychleji, než se to daří z veřejných rozpočtů. Konkrétně v Telči se jedná o převedenou kapacitu, která měla v krajské síti sociálních služeb své místo. Věřím, že model bude fungovat především ke spokojenosti klientů, obyvatel našeho kraje.“ Podle něj tato cesta otevírá jiné pohledy a možnosti a věří, že podobných projektů bude na Vysočině více.
V České republice bude podle odhadu Světové banky potřeba vybudovat do roku 2030 až 80 000 nových lůžek pro seniory. Statistiky však ukazují, že mezi lety 2016 a 2018 vzrostl počet lůžek v domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem o zhruba 2 000, přičemž se ale jednalo výhradně o místa vzniklá díky privátním investorům. Počet lůžek v domovech pro seniory zřizovaných kraji nebo obcemi totiž dokonce klesá (viz přílohu na konci zprávy). „Naše zkušenosti z Rakouska, ale i dalších zemí Evropy potvrzují, že společné fungování soukromého a státního sektoru přináší ovoce. Nicméně u nás mají všichni poskytovatelé stejné podmínky a dotace státu jde přímo za klientem, nikoliv za zařízením,“ vysvětlil zkušenosti ze zahraničí Anton Kellner, generální ředitel SeneCura. V Rakousku se podle něj podíl privátního sektoru pohybuje kolem 40 %, v České republice je to zhruba polovina.
Na Vysočině chce společnost SeneCura otevřít v nejbližších letech i další domovy. Po Telči bude na řadě SeniorCentrum v Chotěboři.